Home Vijesti Proglašena epidemija mišije groznice

Proglašena epidemija mišije groznice

Javna zdravstvena ustanova „Dom zdravlja Kostajnica“ saopštila je danas da je 04.07.2017. godine proglašena epidemija zarazne bolesti A98.5 – hemoragične groznice sa bubrežnim sindromom (mišija groznica).
''Na teritoriji naše opštine potvrđena je dijagnoza za sedam oboljelih, dok se još šest oboljelih nalazi na ispitivanju na klinici za infektivne bolesti. Preduzete su sve mjere sprečavanja širenja epidemije - vanredna deratizacija, sanitarna kontrola, epidemiološko izviđanje i anketiranje'', navodi se u saopštenju.
Iz Doma zdravlja dodaju da je epidemija pod kontrolom i nema razloga za paniku, a u slučaju izrazito povišene tjelesne temperature, građani treba da se jave kod svog doktora porodične medicine.
U sve aktivnosti uključena je opština Kostajnica, sanitarni inspektor, Institut za javno zdravstvo, epidemiolog i radnici Doma zdravlja Kostajnica.
U izjavi za Radio Kostajnicu, dr Torbica je rekao da je na teritoriji naše opštine potvrđena dijagnoza za sedam oboljelih, dok se još šest oboljelih nalazi na ispitivanju na Klinici za infektivne bolesti u Banja Luci.
Dr Torbica je naglasio da, s obzirom da postoji vremenska i prostorna razlika među oboljelim slučajevima, situacija nije alarmantna i nema razloga za paniku.
''Prvi slučaj mišije groznice u Kostajnici zabilježen je još u maju ove godine, a nije utvrđena ni teritorijalna koncentrisanost oboljenja, pa građani ne treba da budu zabrinuti'', rekao je Torbica i dodao da su slučajevi mišije groznice zabilježeni u Mrakodolu, Grdanovcu, Petrinji i Kalenderima.
''Osim toga preduzete su sve mjere sprečavanja širenja epidemije – vanredna deratizacija, sanitarna kontrola, epidemiološko izviđanje i anketiranje, a u sve aktivnosti uključena je opština Kostajnica, sanitarni inspektor, Institut za javno zdravstvo RS, epidemiolog i radnici Doma zdravlja Kostajnica'', rekao je dr Torbica.
On je dodao da u osnovne mjere prevencije spadaju zaštitne maske za lice i redovna higijena.
''Mišija groznica je bolest koja se prenosi udisanjem izlučevina glodara, a najpodložniji su ljudi slabijeg imuniteta i osobe koje obavljaju sezonske poslove. Infekcija se obično dešava u proljeće i ljeto kada ljudi čiste ambare, drvarnice i slične objekte i mjesta na kojima se miševi zadržavaju duže vrijeme. Pri obavljanju tih poslova bilo bi dobro da se stavi maska na usta i na nos, treba da se održava redovna higijena ruku i da hrana bude zaštićena od miševa'', pojasnio je dr Torbica i demantovao navode da je zbog mišije groznice zabranjeno kupanje na rijeci Uni.
''Informacije o zabrani kupanja apsolutno nisu tačne. Prvenstveno, ako se boravi u prirodi, treba da se zaštiti hrana od kontakta sa glodarima, a što se tiče kupanja na Uni, ono je dozvoljeno i nema nikakve veze sa mišijom groznicom'', zaključio je Torbica.
On je pozvao građane, da se, u slučaju izrazito povišene temperature, povraćanja, bolova u stomaku, glavobolje, mučnine ili proliva, jave svom porodičnom ljekaru.
 

Popularno

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

petak, 22 jun 2018